Kıbrsı'ta Yatırım

Kıbrıs’ta Yatırım hiç aklımda olmayan bir şeydi aslında. Türk Lirasının dövize karşı bu kadar hızla değer kaybetmesiyle acaba nerede yatırım yapayım ki hem evim değer kazansın,hem de dövizle kira gelirim olsun arayışına girdim. Bayağı bir ülke odağımdaydı.

İlk hedefim Amerika’ydı. Amerika’da ev yatırımı konusunda epey bir araştırma yaptım. Kira garantisi veren ama Amerika’nın pek de rağbet etmeyen eyaletlerini pazarlayan firmalarla görüştüm. Evlerin değerinin artmayacağı konusuna kanaat getirdikten sonra rotamı Florida’ya çevirdim. Miami eskiden beri yaşamayı düşündüğüm, yatırım için tercih edilen bir bölgeydi. Araştırmalarım vize ,uzaklık sorunu ve en az 20 senelik evlerin çok masraf çıkaracağı gerçeği ile Amerika’dan vazgeçirdi beni.

Daha yakın bölge ,ulaşımı kolay olan Avrupa’da lokasyon baktım. Montenegro, Portekiz,İngiltere ve Almanya. Maalesef kira getirileri % 3-5 i bulmuyor, evler de enflasyonun çok az olduğu bu ülkelerde çok az değerleniyordu. Ama umudumu yitirmeden araştırmalarıma devam ediyordum. Mutlaka iyi bir yatırım fırsatı çıkacaktı karşıma her yere başvurdum, bayağı bir kişi ile görüştüm.

TÜRKİYE’DE AİRBNB YAPILACAK YER?

Türkiye’de ev almanın 35-50 senelerdeki amortisyon süresi beni airbnb yapabileceğim Beyoğlu, Galata gibi bir yerlerde ev bakmaya sürükledi. Ama orada da fiyatlar uçmuş, 3 milyondan başlıyor en küçük bu tür evler. Araştırmaları sürdürürken bir emlak ofisi ‘Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmayı düşünmez misiniz?’ diye sordu. Gerçekten hiç düşünmediğim bu lokasyonu araştırmaya başladım.

NEDEN KIBRIS’TA YATIRIM YAPMALIYIM?

Görüştüğüm birkaç emlak ofisinden bana en yakın gelen bir ikisi ile anlaşıp o hafta sonu Kıbrıs’ta yatırım yapmak üzere uçak biletimi aldım. Ve kendimi o hafta sonu hiç bilmediğim bir Kıbrıs’ı keşfederken buldum. Daha önce Girne’ye açıkçası 2-3 günlük daha çok gazino ağırlıklı tatiller için gittiğim Kıbrıs’ı hiç gerçek anlamıyla gezmemiştim. Ama gezince araştırınca Kıbrıs’ta yatırım için çok doğru bir fırsatlar olduğunu keşfettim. İstanbul’dan 1,5 saat mesafede hem denize girip, hem de değerlenebilecek 6-10 senelik amortisman süresi ile ve benim için mucize gibi gelen ‘Dövizle Kira’ gelirini yavru vatan Kıbrıs’ta buldum.https://investinncyprus.com/ev-alma-adimlari/

Kıbrıs’ta Yatırım Fırsatları detaylarını bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Categories:

Tags:

Comments are closed

Projelerimiz hakkında bilgi almak ister misiniz?